TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP BİLİMLERİ KAMPÜSÜ

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP BİLİMLERİ KAMPÜSÜ

Proje Tipi : Sağlık ve Eğitim Yapısı

Üniversitenin hastane mimarisi konusunda deneyimli 8 mimarlık bürosu ile yaptığı davetli yarışmada 1. Ödülü alınmıştır. Kampüs, Tıp Fakültesi, 400 Yataklı Eğitim Hastanesi, Yüksekokullar ve Konferans Salonlarından oluşmaktadır. Kampüs 27.000 m² arsa üzerine yer almaktadır. Toplam inşaat alanı 182.000 m²’dir. Toplam yapı yüksekliği hastanede 5 bodrum + 26 kat, Tıp Fakültesinde 5 bodrum + 12 kat ve Yüksekokullarda 5 bodrum + 10 kattır.
Kampüs mimari dokusunda “gelenekten geleceğe” felsefesine uygun olacak şekilde Selçuklu motiflerini oluşturan dokular kullanılmıştır. Selçuklu’ya ait geometrik diziler yapının ana kurgusunu oluşturmuştur.
Kampüs’ün ana kurgusu eğitim ve sağlık fonksiyonlarının bir arada, ancak sirkülasyonlarının ayrı çözülmesi üzerinedir. Her iki fonksiyonun birleştiği klinikler KULE olarak çözülmüştür. Arsadaki yoğun yerleşimin KULE’ye taşınarak zemin öğrenciler için yeşil alanlar, Anfi Tiyatro ve kafeteryalar oluşturulmuştur. Kule yüksekliği ile Ankara için kentsel simge olmaktadır. Bir taraftan da hasta yatak odalarında mahremiyet oluşturarak, manzaraya açılmaktadır. Üst katlarda bulunan VIP katları panaromik Ankara manzarasına sahiptir. Binanın üst katında personel yemekhanesi ve restoran bulunmaktadır.

  • İnşaat Alanı : 182.000 m²
  • Proje Yeri : Ankara
  • İşveren : Turgut Özal Üniversitesi
  • Proje Yılı : 2013
  • Mimari Tasarım : Gamze ORAL AYMAZ, Fatih AYMAZ